(048) 737-37-70
ОНЛАЙН КОНСУЛЬТАНТ
Відділення внутрішніх хвороб:
Послуги
Кардіологія
Пульмонологія
Ендокринологія
Геронтологія
Ревматологія
Багатопрофільне терапевтичне відділення
Персонал

Пульмонологія

  

 
Баташова - Галінська
Вікторія Олександрівна
Лікар-терапевт вищої категорії, лікар-пульмонолог, к. мед. н.

     

Бронхіальна астма - захворювання легень, при якому відбувається різке звуження дихальних шляхів. Добре відомо, що напади астми можуть провокуватися різними чинниками - тваринами, рослинами, атмосферним забрудненням, простудними захворюваннями, прийомом лікарських засобів.

Основні прояви бронхіальної астми: напади ядухи, ускладненість вдиху, кашель в ранкові години, відчуття стискання-розпирання в грудної клітки, дихання зі свистом. Бронхіальна астма часто є сімейним захворюванням. При наявності хоча б одного з вищевказаних ознак необхідна консультація пульмонолога, який зробить висновок щодо ризику наявності хвороби, дослідить функцію зовнішнього дихання.

Діагностика
Клініка надає можливість повного обстеження (рентгенографія органів грудної порожнини, спірографія, загальний аналіз крові, загальний аналіз мокротиння, при необхідності консультація алерголога, пульмонолога).
 
Пневмонія - гостре інфекційне захворювання легень, яке може розвинутися у людини в будь-якому віці. Найбільш серйозною проблемою пневмонія стає у людей старше 65 років. Істотно обтяжують перебіг пневмонії вже наявні у людини хронічні захворювання, такі як ішемічна хвороба серця (ІХС), діабет і хронічна обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ). Найбільша частота захворюваності виникає взимку, і частіше хворіють курці, чоловіки хворіють частіше, ніж жінки.
Якщо у пацієнта виникли нижче перераховані симптоми або їх комбінація, необхідно терміново звернутися до лікаря:
  • Висока температура тіла, лихоманка;
  • Постійний кашель з мокротою;
  • Задишка при звичайному навантаженні;
  • Біль в грудях при диханні.
Діагностика
 
Лікар-пульмонолог після ретельного огляду призначить Вам клініко-лабораторного обстеження (рентгенографію органів грудної порожнини або комп'ютерної томографію легеньзагальний аналіз крові, загальний аналіз мокротиння.
Основне завдання фахівця - вибір адекватної антибактеріальної терапії, що дозволить звести до мінімуму ризик розвитку побічних ефектів.
Оскільки пневмонія поширюється повітряно крапельним шляхом, хворий на пневмонію повинен обмежити свої контакти з оточуючими і користуватися захисною маскою.
Інтерстиційні хвороби легень - це група хвороб легенів, при яких змін зазнає легеневий інтерстицій (каркас легких). Інтерстиціальні захворювання легенів (ІЗЛ) призводять до фіброзу (ущільнення) легких, що створює перешкоду для транспорту кисню з повітря в кров. Наслідком цього є дихальна недостатність, як при фізичному навантаженні, так і в спокої.
До факторів, що підвищує ризик розвитку ІЗЛ відносять:
  • вдихання протягом тривалого часу різних токсичних або подразнюючих димів, газів і пилу (тютюновий дим, хімічні речовини, борошняний, азбестовий, кварцовий, металевий, вугільний пил і т.д.);
  • деякі легеневі інфекції (вірусні, грибкові);
  • хронічні аутоімунні захворювання (наприклад, системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит);
  • контакт з алергенами птахів (голуби, папуги);
  • тривалий прийом деяких лікарських препаратів;
  • вплив радіації.
Які симптоми інтерстиціальних захворювання легенів?
Основною і найбільш частою є задишка при фізичної активності, яка, як правило, поступово наростає, посилення якої спостерігають після гострої респіраторної інфекції з кашлем, що довгостроково зберігається і температурою.
Іноді ІЗЛ не проявляють себе протягом декількох місяців або навіть років і виявляються випадково при плановому обстеженні (флюорографії, рентгенографії легень).
Також, деякі види ІЗЛ можуть супроводжуватися позалегеневими проявами: болями в суглобах, висипкою на шкірі, збільшенням печінки, порушеннями зору, серцевими аритміями і т.д.
Діагностика
Перша підозра на ІЗЛ виникає після флюорографії або рентгенографії легких. Але іноді у хворого з ІЗЛ рентгенограма легень може бути абсолютно нормальною. У зв'язку з цим діагностика ІЗЛ може зажадати виконання комп'ютерної томографії легень. Це дослідження дозволяє більш детально описати характер змін в легеневій тканині і, звичайно, буває достатньою для остаточної постановки діагнозу.
В окремих випадках необхідний третій етап діагностики -біопсія легеневої тканини при бронхоскопії. Ця процедура, не вимагає госпіталізації в стаціонар і легко переноситься пацієнтом.
Така деталізація дуже важлива, оскільки різні види інтерстиціальних хвороб легенів вимагають різного лікування. Деякі ІЗЛ протягом тривалого часу не потребують лікування, в інших випадках, навпаки, необхідно починати лікування якомога раніше. У нашій клініці діагностика ІЗЛ завжди проводиться максимально точно в інтересах самого хворого.
 
Лікарю можуть знадобитися додаткові дослідження:
  • імунологічні аналізи крові для уточнення ролі цвілевих грибів або алергенів домашніх птахів у розвитку хвороби, для діагностики системних захворювань сполучної тканини (ревматоїдного артриту, системної склеродермії і т.д)
  • аналіз газового складу крові при тяжкому перебігу хвороби і т.д.
Весь спектр досліджень застосовуються не тільки для початкової діагностики інтерстиціальних хвороб легень, так і при подальшому спостереженні за перебігом захворювання для оцінки ефективності лікування.
 
Хронічне обструктивне захворювання легень (XОЗЛ) - хронічне запальне захворювання, однією з умов виникнення якого є переважне ураження периферичних відділів дихальних шляхів (бронхів, бронхіол), що виникає під впливом різних факторів навколишнього середовища, головним з яких є тютюнокуріння.
Перебуваючи протягом тривалого часу в стані запалення, дихальні шляхи звужуються, починає турбувати і прогресує кашель, задишка, порушується газообмін в організмі: отримувати достатньо кисню і позбавлятися від зайвого вуглекислого газу стає все важче, розвиваються легенева і серцева недостатність.
ХОЗЛ слід припустити, якщо у Вас є:
  • хронічний кашель з виділенням мокротиння та / або задишка, у Вас є фактори ризику виникнення ХОЗЛ;
  • наявність хронічного кашлю задовго до виникнення задишки;
  • наявність декількох ознак підвищує ймовірність постановки діагнозу ХОЗЛ.
Діагностика
 
Виявивши ці симптоми пульмонолог призначить спірографію. Цей метод також дозволить підібрати індивідуальну терапію, яка допоможе контролювати Ваш стан.
 
Хропіння
Кожен 5-й житель страждає хропінням уві сні. Найчастіше цей звуковий феномен помічають близькі, вони стають свідками раптового «обриву» хропіння і переривчастого дихання, яке відновлюється через деякий час.
Причины хропіння
Найчастіше хропіння схильні огрядні чоловіки і жінки. Звичайний віковий діапазон - між 50 і 60 роками.
Існує 2 види хропіння і їх необхідно розрізняти - це ронхопатія і синдром обструктивного апное-гіпапное сну (СОАГС):
  • Ронхопатія - це розлад дихання, при якому пацієнт людина виробляє звуки уві сні, але при цьому немає зупинок дихання (апное). Така ситуація характерна при викривленні носової перегородки або поліпозному риносинуситі. При ронхопатії внутрішні органи не страждають і ризику для життя, здоров'я немає, пацієнти не страждають від надлишкової денної сонливості. Вони просто хропуть. Небезпеки для життя і здоров'я немає.
  • Синдром обструктивного апное сну (СОАС). Гучне хропіння може бути самостійним симптомом, а може поєднуватися з зупинками дихання. СОАГС - розлад дихання під час сну, коли хропіння супроводжується зупинками дихання (апное). При цьому хропіння стає показником зниження дихальної активності, наслідком чого знижується надходження в кров кисню. А це вже небезпечна ситуація! Часті епізоди апное призводять до перебоїв в роботі серця і, іноді, до зупинки серця. Крім цього нічна гіпоксія (нестача кисню) призводить до розвитку синдрому хронічної втоми, головного болю, зниження потенції та сексуального потягу. У США 80% ДТП відбувається з вини людей, що хропуть водіїв з СОАГС, які засипають за кермом. Як правило, людина, до появи симптомів розладів серцевої діяльності хропе тривалий час. Епізоди зупинок дихання згодом частішають і стають постійними.
Коли слід звернути увагу на хропіння?
Протягом дня хропе людина може скаржитися на постійну втому і денну сонливість, зниження працездатності із-погіршенням функції пам'яті, а також інтелектуальних процесів. Дуже часто відзначається надмірна вага, підйоми артеріального тиску. Якщо ці прояви у вас є, необхідно пройти тест для виключення нічного апное. Часто люди, що страждають раптовою зупинкою дихання уві сні, навіть не підозрюють про захворювання апное, тому що вищзгадана симптоматика їх не насторожує.
При підозрі на даний стан лікар запропонує Вам пройти обстеження в «лабораторії сну» для вибору терапії, - це, як правило, апаратна СИПАП терапія.
Лікування
Апарати СИПАП-терапії - невеликі компресори, що подають повітряний потік під певним тиском через спеціальну трубку, яка фіксується за допомогою маски. Апарати СИПАП-терапії не дають замикатися дихальним шляхам і, таким чином, забезпечують постійний доступ кисню в організм.
 
Бронхоектази  - це розширення окремої ділянки бронхів зі змінами структури і функції, не є самостійним захворюванням, а виникають в результаті багатьох інших хвороб. Бронхоектази підвищують сприйнятливість хворого до інфекції дихальних шляхів, що веде до частих загострень і до прогресування захворювання.
Симптоми бронхоектазів різні: від частих повторних епізодів інфекцій дихальних шляхів, між якими все симптоми захворювання повністю зникають, до щоденного кашлю з мокротинням різного характеру. Для хворих з бронхоектазами характерний великий обсяг мокротиння - до 100-200 мл на добу, але іноді мокрота буває більш мізерної. Періодично в мокроті можуть з'являтися кров'янисті прожилки або згустки, що пов'язано з травматизацією стоншеної стінки бронха при надсадному кашлі.
Бронхоектази слід запідозрити:
  • при наявності скарг на постійний кашель з мокротиння, в відсутності звички курити;
  • якщо Ви часто хворієте пневмоніями;
  • якщо Ви відкашлюєте великий обсяг мокротиння до 100-200 мл на добу;
  • якщо в мокротинні, що відкашлюється є прожилки крові;
  • часті лихоманка і зниження ваги.

Бронхоектази виявляються при комп'ютерній томографії легень з високою роздільною здатністю. За даними КТ легень іноді можна встановити і причину: вроджені вади розвитку легень, трахеобронхомегаліі, емфізема, туберкульоз та ін.

Для встановлення причини потрібні додаткові дослідження, спектр яких може бути досить широкий, визначається лікарем при розпитуванні хворого - при зборі скарг та анамнезу, а також за результатами КТ легень. Обов'язковими дослідженнями у хворих з бронхоектазами є бактеріологічний аналіз мокроти і дослідження функції дихання (спірографія).
Після повного обстеження пульмонолог нашої клініки підбере Вам при необхідності індивідуальну терапію, дасть рекомендації щодо зміни способу життя, запропонує режим і частоту подальшого спостереження для профілактики прогресування і загострень захворювання.

 



   м. Одеса, ул.Тiниста, 8
Час роботи:
пн-пт: 08:00 - 19:00
Колл-центр: (048) 737-37-70


   
  Cистема менеджменту якості  

 

(048) 737-37-70