(048) 737-37-70
ОНЛАЙН КОНСУЛЬТАНТ
Хирургическое отделение
Послуги
Загальна хірургія
Гінекологія
Урологія
Мамологія
Проктологія
Судинна хірургія
Нейрохірургія
Травматологія та ортопедія
Онкохірургія
Реконструктивно-пластична хірургія
Ендоваскулярна хірургія
Онкогінекологія
Персонал

Ендоваскулярна хірургія

  
   
 
 
Рябоконь
Андрій Михайлович
Ендоваскулярний, судинний хірург, лікар-хірург другої категорії, асистент кафедри хірургії №4 з курсом онкології ОНМедУ
  
Ендоваскулярна хірургія – сучасна високотехнологічна методика лікування судинної патології будь-якої локалізіції у рамках перспективної концепції "малоінвазивних втручань в медицині", яка дозволяє відновлювати кровотік по судинам без виконання розтину шкіри. У широкому сенсі є альтернативою класичним відкритим судинним операціям.

Ендоваскулярна хірургія в хірургічному відділенні Університетської Клініки ОНМедУ представлена ​​такими основними напрямками:

  • Діагностична селективна ангіографія судин будь якої локалізації.
  • Рентгенєндоваскулярні операції на судинах шиї та голови, судинах малого тазу верхніх та нижніх кінцівок, ниркових судинах:

- балонна ангіопластика судин звужених внаслідок атеросклеротичного ураження
- стентування  судин звужених внаслідок атеросклеротичного ураження (виконується водночас після балонної ангіопластика якщо перша не достатньо ефективна).

Переваги єндоваскулярної хірургії

  • Ефективність. Є адекватною альтернативою класичним відкритим операціям на судинах.
  • Малоінвазивність. Здебільшого, втручання виконуються через проколи шкіри розміром 1-4 мм ( "Хірургія без рубців").
  • Місцева анестезія. Більшість операцій не вимагає загальної анестезії і виконується під місцевим знеболенням навколо точки проколу.
  • Зменшення післяопераційного больового синдрому.
  • Скорочення термінів перебування в стаціонарі (1-2 дні).
  • Зменшення операційних і післяопераційних ризиків.
  • Скорочення термінів реабілітації після операції без обмежень у повсякденному житті.
  • Здійснимість у пацієнтів з обтяженим анамнезом і протипоказаннями до відкритих втручань, літніх пацієнтів.

Хірургічні втручання даного рівня вимагають відповідної кадрової і технічної підготовки клініки. Бригада ангіохірургів  Університетської Клініки ОНМедУ спеціалізована водночас як у класичній «відкритій» судинній хірургії так і у рентгенендоваскулярному судинному напрямку, що значно розширює спектр діагностичних і лікувальних маневрів і дозволяє індивідуально розробляти тактику лікування (відкрита, ендоваскулярна або гібридна) операція на перед- або інтраопераційному етапі.


Як виконуються едоваскулярні операції

Перед будь-якою рентгенендоваскулярною хірургічною операцією обов’язково проводиться компьютерно-томографічне ангіографічне дослідження або селективне пряме ангіографічне дослідження.

Компьютерно-томографічне агіографічне (КТА) дослідження – метод візуалізації судин шляхом введення рентгенконтрастної речовини через катетер на руці з подальшим виконанням комп’ютерної томографії ураженої ділянки. Місце виконання: кабінет комп’ютерної томографії.

Селективне пряме агіографічне (СПА) дослідження – метод візуалізації судин шляхом введення рентгенконтрастної речовини через катетер який розташовується безпосередньо в уражену судину з подальшим виконанням рентгенівського дослідження. Місце проведення: рентген операційна у відділенні хірургії.

Тільки після встановлення точного ангіографічного діагнозу підбирається необхідний метод ендоваскулярного лікування. Операція проводиться з використанням високоточної спеціалізованої рентген-установки, яка дозволяє в режимі реального часу візуалізувати місце звуження судини і виконати лікувальну процедуру за допомогою балонної або стентової пластики зони ураження.

Реабілітаційний період швидкий і практично не потребує обмежень в повсякденному житті.

ТИПИ РЕНТГЕНЕНДОВАСКУЛЯРНИХ ВТРУЧАНЬ

  • Балонна ангіопластика артерій (черезшкірна транслюмінальна балонна ангіопластика)
  • Стентування артерій
  • Эмболізація артерій

 

Балонна ангіопластика стенозованого сегменту судини

(Черезшкірна транслюмінальна балонна ангіопластика) 

Балонна ангіопластика - один із сучасних малоінвазивних методів лікування атеросклерозу артерій який виконуеться через невеликий прокол (пункцію) артерії крізь шкіру.

Сутність методу полягає в механічному розтягуванні стенозованих сегментів артерії за допомогою спеціального катетера з надувним балоном на кінці. Під час інтраопераційного контрастного дослідження (селективної прямої ангіографії) артерії визначаються місця звуження (стенозу) або закриття (оклюзії), після чого під контролем рентгену до кожного проблемного місця підводиться балон, та виконується серія послідовних його розширень. Після втручання виконується заключний ангіографічний контроль.

 

Підготовка до процедури ангіопластики

Для успішної операції важливо, щоб пацієнт дотримувався вимог лікаря. Підготовка полягає в наступному:

  • комплексне обстеження протягом 1 тижня перед процедурою (за призначенням лікаря)
  • комплексне лікування протягом 1 тижня перед процедурою (за призначенням лікаря)
  • відмова від їжі і води за 4 години перед процедурою

 

Як проводиться процедура

Знеболення

Більшості пацієнтів виконується місцева реґіонарна анестезія, тривалості та якості якої вистачає для проведення діагностичних та лікувальних процедур. За проханням пацієнта або на розсуд лікаря цей пункт може бути переглянутий.

Хід операції   

Процедура проводяться через невеликий прокол (пункцію) артерії крізь шкіру. В просвіт судини встановлюється трубка-порт (інтрод’юсер), після чого проводиться селективна ангіографія враженої ділянки та визначається зона пошкодження. Знімки, отримані в ході цієї маніпуляції, порівнюються з результатами КТА, після чого встановлюється остаточний діагноз. Наступним етапом до зони ураження проводиться балон, який рівномірно роздуваєтьс в місцях звуження (балонна ангіопластика). Маніпуляція завершується контрольними серіями знімків.

Стентування стенозованого сегменту судини

Стентування - один із сучасних малоінвазивних методів лікування атеросклерозу артерій який виконуеться через невеликий прокол (пункцію) артерії крізь шкіру.

Сутність методу полягає в механічному каркасному армуванні стенозованих сегментів артерії за допомогою спеціальної низько профільної сітчастої трубки (стента). Під час інтраопераційного контрастного дослідження (селективної прямої ангіографії) артерії визначаються місця звуження (стенозу) або закриття (оклюзії) артерій, після чого виконується балонна ангіопластика. Після проведення контрольної ангіографії визначаються місця залишкових стенозів, після чого під контролем рентгену до проблемного місця підводиться аплікатор зі стентом, та виконується його розкриття. Після втручання виконуються заключний ангіографічний контроль.

Підготовка до стентування

Для успішної операції важливо, щоб пацієнт дотримувався вимог лікаря. Підготовка полягає в наступному:

  • комплексне обстеження протягом 1 тижня перед процедурою (за призначенням лікаря)
  • комплексне лікування протягом 1 тижня перед процедурою (за призначенням лікаря)
  • відмова від їжі і води за 4 години перед процедурою

 

Як проводиться процедура

Знеболення

Більшості пацієнтів виконуеться місцева реґіонарна анестезія, тривалості та якості якої вистачає для проведення діагностичних та лікувальних процедур. За проханням пацієнта або на розсуд лікаря цей пункт може бути переглянутий.

Хід операції

Процедура проводяться через невеликий прокол (пункцію) артерії крізь шкіру враженої ділянки. В просвіт судини встановлюється трубка-порт (інтрод’юсер), після чого проводиться селективна ангіографія та визначається зона пошкодження. Знімки, отримані в ході цієї маніпуляції, порівнюються з результатами КТА, після чого встановлюється остаточний діагноз. Наступним етапом до зони ураження проводиться балон, який рівномірно роздувається в місцях звуження (балонна ангіопластика). Після проведення контрольної ангіографії визначаються місця залишкових стенозів, після чого під контролем рентгену до проблемного місця підводиться аплікатор зі стентом з подальшим його розкриттям та самофіксацією в просвіті судини. Маніпуляція завершуеться контрольними серіями знімків.

 

Завершення єндоваскулярних операцій

Операції завершуються накладанням компресійної пов’язки на місце пункції артерії.

Терміни операцій та реабілітації:

  • тривалість процедури: 30 – 120 хвилин;
  • післяопераційне обмеження прийому їжі та напоїв: немає;
  • тривалість післяопераційного перебування у ліжку: 12 годин;
  • тривалість післяопераційного перебування у стаціонарі: 1-2 доби;
  • тривалість післяопераційного прийому ліків: за призначенням лікаря.

Реабілітація після єндоваскулярних операцій

Протягом місяця після втручання пацієнтові заборонено керувати транспортом, виконувати фізичні вправи з навантаженням більше 5 кг.

Можливі ризики

Процедура є безпечною, проте в 1% випадків трапляються наступні ускладнення:

  • пошкодження стінки артерії;
  • гематома в місці пункції артерії;
  • алергія на місцевий анестетик;
  • алергія  на контрастну речовину.

 

 

 



   м. Одеса, ул.Тiниста, 8
Час роботи:
пн-пт: 08:00 - 19:00
Колл-центр: (048) 737-37-70


   
  Cистема менеджменту якості  

 

(048) 737-37-70